Rekonštrukcie bytov sú náročné. Neporiadok, cudzí ľudia a množstvo prachu sú to posledné, čo potrebujete mať doma. Ak však chcete mať vysnívané bývanie, rekonštrukciám sa niekedy nevyhnete. Od výmeny podláh, okien, maľovania až po výmenu dverí a zárubní. Načo si dať najväčší pozor?
Takmer pravidelne jej súčasťou rekonštrukcie bytu aj výmena dverí a rekonštrukcia zárubní. V tomto článku vám prinášame niekoľko praktických informácii a rád, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria čas. Viete, kedy si vybrať nové zárubne a či s nimi budete potrebovať aj nové dvere?
Ako si vybrať zárubňu?
Okrem estetického faktoru by ste mali pri výbere novej zárubne zohľadniť najmä jej technické parametre. Odporúčaná výška a šírka stavebného otvoru pre dvere by vždy mala byť o päť centimetrov väčšia z každej strany. Ak máte dvere so šírkou 80 centimetrov, stavebný otvor by mal mať celkovú šírku 90 centimetrov, kvôli zárubni. Zapamätajte si týchto pár bodov:
- hrúbka zárubne sa objednáva na konečnú hrúbku úpravy stavebného otvoru,
- hrúbku steny rátajte vrátane hrúbky omietky, prípadne obkladu,
- nová zárubňa by mala esteticky ladiť s dverami. Vyberte si, aký typ zárubne chcete. Na výber máte obložkové, drevené a oceľové.
Žiadne búranie muriva
Výmena klasickej zárubne a dverí dokáže príjemne oživiť celý interiér bytu a dať mu úplne nový nádych a atmosféru priestoru. Navyše, ide o časovo nenáročnú činnosť, ktorá vám z celkovej rekonštrukcie bytu nezaberie viac ako jeden deň. Výmena zárubne automaticky neznamená búracie práce a zásahy do muriva.
Najväčším problémom zvyčajne bývajú staré kovové zárubne. Kým demontovanie drevených alebo šróbovacích zárubní je úplne jednoduchý proces, pri kovových zárubniach je to o niečo komplikovanejšie. Ak ich chcete vymeniť úplne, bez búrania to nepôjde. V prípade, že žijete v paneláku so starými kovovými zárubňami, namiesto búrania vám odporúčame použiť obklad.
Nové dvere alebo obklad
Ak sa chcete vyhnúť búracím prácam, kúpte si nové dvere do starej zárubne alebo zvoľte obklad. Stará kovová zárubňa sa pri tomto riešení obloží obložkovou zárubňou okolo pôvodnej konštrukcie.
Zaujímavým dizajnovým prvkom sú skryté zárubne, ktoré sú osadené v jednej rovine so stenou. Vytvoríte tak čistý priestor bez narušenia rôznymi líniami. Takéto zárubne pôsobia nadčasovo, moderne a najviac sa hodia do sadrokartónovej alebo murovanej priečky.
Možnosťou sú aj moderné zárubne do sadrokartónu alebo do muriva. Bezobložkové zárubne sú často využívanou variantou dverových systémov a dajú sa použiť aj do muriva a sadrokartonu. Zaujímavým riešením sú aj kovania pre posuvné dvere.
Na čo si dať pozor?
Zopakujme si, na čo si dať najväčší pozor pri rekonštrukcii a výmene zárubní.
- Nezabudnite si zmerať presné rozmery a hrúbku priečky,
- zárubňa sa vždy mení až po tom, ako sú položené podlahy. V prípade, že by sa vyskytli neplánované búracie práce, poškodili by ste si novú podlahu,
- novú zárubňu kupujte podľa toho, do ktorej strany chcete, aby sa dvere otvárali – či do prava, alebo doľava. Vchodové dvere sa vždy musia otvárať smerom dnu, pre jednoduchší prístup požiarnikov a ľahké vykopnutie dverí v prípade ich zásahu pri požiari.
Zanechať Odpoveď