Rovnako ako ostatné prvky interiéru, aj dvere si zaslúžia z času na čas vašu pozornosť. Pravidelná údržba interiérových dverí pomôže predĺžiť ich životnosť a budete sa môcť spoľahnúť na to, že aj po rokoch si interiérové dvere zachovajú svoje úžitkové vlastnosti. Presne také, ako keď boli úplne nové. Údržba a starostlivosť o interiérové dvere nie je pritom náročná ani zložitá, treba iba vedieť, ako na to.
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
Kvalitu interiérových dverí do veľkej miery ovplyvňuje to, z akých materiálov sú vyrobené, aké mechanizmy využívajú a tiež či boli pri montáži dodržané všetky postupy stanovené výrobcom dverí, resp. dverového puzdra a mechanizmu. V neposlednom rade ale môžete k dlhšej životnosti a zachovaniu vlastností interiérových dverí prispieť aj vy, a to práve vhodnou údržbou a starostlivosťou.
Základom je čistenie dverí s ohľadom na použité materiály a okolité prostredie
Už pri výbere interiérových dverí je veľmi dôležité vziať do úvahy podmienky okolia. Vo všeobecnosti interiérovým dverám nesvedčí vysoká vlhkosť, ktorá sa vyskytuje napríklad v kúpeľniach. Takéto dvere by mali mať špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá zabezpečí ich vyššiu odolnosť. Nemenej dôležité je potom aj venovať pozornosti konkrétnym materiálom pri ich čistení. Každý z materiálov si totiž vyžaduje trochu odlišný prístup.
Ako teda zvládnuť čistenie? Vo všeobecnosti platí, že by ste sa mali vyhnúť agresívnym a abrazívnym prostriedkom. Na dvere nepoužívajte drôtenky ani iné pomôcky s drsným povrchom. Vždy zvoľte radšej jemnejší a šetrnejší spôsob čistenia.
Aby sme boli konkrétnejší, zamerali sme sa na tri najčastejšie používané materiály. Ak ste sa rozhodli pre interiérové dvere z masívneho dreva, najlepšie ich vyčistíte mydlovým čističom určeným na drevo, ktorý má antistatické vlastnosti. Pri čistení použite mikrovláknovú utierku a dvere následne doleštite vhodným produktom. Pri čistení drevených dverí nepoužívajte príliš veľa vody.
Pri laminátových dverách postupujte podobne, avšak tu už nemusíte siahnuť po leštiacom prípravku. Pri čistení by vám zároveň mal stačiť aj obyčajný saponát. Ak máte interiérové dvere zo skla, na ich vyčistenie vám bude stačiť horúca voda s kombináciou prípravku na čistenie skiel. Po vyčistení stačí sklenený povrch dverí dôkladne doleštiť.
Zvláštnu pozornosť v prípade sklenených dverí je potrebné venovať miestam, na ktorých sú umiestnené fólie či dekorácie, alebo v prípadoch, ak ide o pieskované sklo. Ak máte interiérové dvere z pieskovaného skla, presvedčte sa, či sú vybavené ochranným nanopovrchom, ktorý je možné čistiť.
Nezabudnite ani na pánty, zámky a mechanické súčasti
Nevyhnutnou súčasťou každých interiérových dverí sú ich mechanické časti. Tie možno nie sú tak viditeľné, no ich funkčnosť je o to dôležitejšia. Občasné skontrolovanie pántov a ich ochrana pomocou špeciálneho oleja je určite na mieste. Nielenže vŕzgajúce dvere vám môžu poriadne narušiť komfort bývania, ale zanedbaním údržby pántov môže dôjsť aj k ich celkovej degradácii, ktorá bude už iba ťažko zvrátiteľná. Ak máte zasúvacie alebo posuvné dvere, všímajte si predovšetkým či idú otvárať hladko, plynulo a bez drhnutia.
Pri pántoch, zámkoch a ostatných mechanických častiach interiérových dverí je dôležité aby nezačali hrdzavieť a zároveň, aby boli pohyblivé súčasti dostatočne premazané. Žiadna z pohyblivých súčastí dverí by sa nemala zadrhávať. Rovnako je v týchto partiách potrebné z času na čas dohliadnuť na to, či nedochádza k usádzaniu nečistôt, čo by opäť mohlo byť dôvodom zníženej funkčnosti dverových mechanizmov a ich rýchlejšieho opotrebovania. Všímajte si tiež prípadne uvoľnené skrutky alebo nedoliehajúce časti, ktoré môžu byť dôsledkom nešetrného zaobchádzania alebo nesprávnej montáže. Opravu drobných nedostatkov zvládnete aj sami, pri tých závažnejších sa ale určite obráťte radšej na dodávateľa dverí.
Pri údržbe postupujte podľa pokynov výrobcu
Ak si zaobstaráte kvalitné interiérové dvere, môžete sa spoľahnúť na to, že budú prakticky bezúdržbové. Neznamená to samozrejme, že by si z času na čas nežiadali dôkladné vyčistenie či kontrolu mechanických súčastí, no spravidla nebudete musieť používať skrutkovač, alebo vykonávať mechanické úpravy. Vždy však platí, že je potrebné postupovať podľa pokynov výrobcu dverí resp. dverového puzdra.
Na uvedenú zásadu je potrebné zvlášť pamätať, ak ide o dvere využívané pri menej štandardných podmienkach, ako napríklad pri spomínanej vysokej vlhkosti či pri výrazných a rýchlych zmenách teplôt. Vplyvom týchto faktorov môže totiž dôjsť k citeľnému zhoršeniu úžitkových vlastností. Vtedy si už vaše dvere budú vyžadovať zvýšenú pozornosť a v týchto prípadoch odporúčame aspoň raz ročne kontrolu odborníkom, ktorý stav dverí náležite zhodnotí a vykoná potrebné nastavenia.
Myslite na to, že za starostlivosť sa vám interiérové dvere odvďačia nielen dokonalým vzhľadom, ale aj bezproblémovou funkčnosťou a výbornými izolačnými vlastnosťami na dlhé roky…
Zanechať Odpoveď