Kombinovanie farieb v interiéri vám môže dať poriadne zabrať. Ak sa priamo neživíte interiérovým dizajnom, prípadne nemáte na takéto kombinovanie vlohy a dostatok predstavivosti, ľahko sa môže stať, že farby použité v interiéri budú pôsobiť chaoticky, prípadne rovno nevkusne. Poradíme vám, ako správne kombinovať farby v interiéri a možno vás prekvapí, že to celé vôbec nemusí byť až také zložité.
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
Časy, kedy bolo v prípade nábytku, podláh či náterov na steny možné vybrať si iba z niekoľkých farieb, sú dávno preč. Dnes si môžete prakticky pri akomkoľvek interiérovom zariadení, či už sú to interiérové dvere, alebo dlažba, vyberať z desiatok rôznych farebných odtieňov. Takto teda môžete naplno uspokojiť svoje túžby po extravagantnosti a vyjadrení svojej individuality, hoci netreba zabúdať na to, že napriek pestrému výberu stále platí staré známe „menej je niekedy viac“.
Rovnako si treba uvedomiť, že farby v priestore majú vplyv nielen na jeho vnímanie, ale tiež na vašu psychiku a pocity. Pri výbere farieb vám pomôže jednoduché pravidlo.
Spoznajte pravidlo troch farieb
Ak viete, ako na to, ani výber zo širokej palety farieb, nemusí byť taký zložitý. Interiéroví dizajnéri ale aj laici môžu postupovať podľa jednoduchého pravidla troch farieb, ktorého výsledkom bude vyvážená kombinácia farieb bez ohľadu na to, či navrhujete veľkú obývačku, alebo priestorovo menej veľkorysú kúpeľňu. Dôsledným dodržaním tohto pravidla navyše zabránite tomu, že váš interiér bude pôsobiť nekonzistentne a chaoticky. Ako ho teda použiť?
Základom sú pochopiteľne tri farby a ich rozdelenie v pomere 60 %, 30 % a 10 % podľa toho, koľko plochy budú tvoriť. Reč teda bude o hlavnej farbe, ktorá bude pokrývať steny, podlahy, interiérové dvere, väčšie kusy nábytku, alebo tiež závesy. Prvá, teda hlavná, farba bude zastúpená v 60 % a teda v určitom priestore bude neprehliadnuteľná. Výber hlavnej farby je pochopiteľne veľmi dôležitý, pretože na ňu budú opticky nadväzovať ďalšie dve farby. V tomto smere preto odporúčame uprednostniť skôr neutrálne farebné odtiene alebo svetlejšie pastelové farby.
Druhá farba v rámci trojfarebného zladenia by mala tvoriť 30 % celkového priestoru a voči primárnej farbe má skôr podpornú funkciu. Ideálne, ak je v tomto sfarbení nábytok, čalúnenie gauča, žalúzie alebo rolety či rámy okien. Sekundárna farba by byť od dominantnej zreteľne odlišná, no pochopiteľne nie radikálne. Ak je povedzme vašou hlavnou farbou béžová, tak druhou farbou môže byť napríklad hnedá alebo tmavohnedá.
Do tretice si budete vyberať farbu, ktorá bude tvoriť približne 10 % celkového priestoru a tu môžete popustiť uzdu svojej fantázii. Doplnková, tretia farba, môže byť pokojne o niečo odvážnejšia a výraznejšia. Je vhodné ak tretia farba priamo kontrastuje s prvou – v prípade béžovej primárnej farby môže byť tretia farba napríklad čierna, alebo biela. V tomto sfarbení môžu byť potom povlečenia či rôzne interiérové doplnky a dekorácie.
Vyberáme tie správne farby
Ak už si aj osvojíte pravidlo troch farieb, môže byť celkom problematické vybrať tie správne. Samotný výber by mal preto záležať nielen od vášho vkusu, ale tiež konkrétneho priestoru. Treba si uvedomiť, že svetlejšie farby priestor opticky zväčšia a tmavšie či sýtejšie farby ho opticky zmenšia či zútulnia. Ako pomôcku si tiež môžete zobrať zásady zo psychológie farieb, nie je totiž žiadnou novinkou, že farby majú vplyv aj na ľudskú psychiku. Červená farba napríklad pôsobí energicky, žltá farba veselo a oranžová farba má tendenciu zlepšovať kreativitu – tieto farby preto nemusia byť vhodnou voľbou napríklad do spálne.
Ak hľadáte farbu, ktorá by mala skôr upokojujúci vplyv, ideálna bude svetlomodrá, jemná fialová, prípadne svetlozelená. Vo všeobecnosti, studenšie farebné tóny pôsobia uvoľňujúco a dokážu navodiť veľmi príjemnú atmosféru. Napokon, nesmieme opomenúť ani neutrálne farby – napríklad biela je nehynúcou klasikou, ktorá sa aj v súčasnosti teší veľkej obľube. Výhodou neutrálnych farieb je to, že sa hodia prakticky do každej miestnosti, bez ohľadu na to, či hovoríme o obývačke, kúpeľni alebo kuchyni, a zároveň sa dajú perfektne kombinovať s ostatnými farbami. Medzi neutrálne farby ale môžeme zaradiť aj sivú, ktorá je zaujímavou alternatívou v prípade, že sa vám biela zdá byť príliš obyčajná. Platí teda, že v rámci pravidla troch farieb by ste nemali jednotlivé farby vyberať náhodne, ale tak, aby na seba nadväzovali. Na záver ešte dodajme, že užitočnou pomôckou pri výbere tých správnych odtieňov pre vás bude farebné spektrum (má podobu kruhu). Farebné odtiene, ktoré sú vo vzájomnom súlade nájdete blízko pri sebe. Kontrastné farby sú zas tie, ktoré ležia oproti sebe. Ak hľadáte harmonickú kombináciu farieb, načrtnite si na farebné spektrum rovnostranný trojuholník. Tie farby, ktoré bude trojuholník spájať sú vhodné na vytvorenie harmonického celku.
Zanechať Odpoveď