V našom miniseriáli venovanom správnemu výberu dverí sme sa zamerali na dvere do kúpeľne, spálne ale aj detskej izby. Tentoraz sa zameriame na dvere, ktoré sú často tým úplne prvým kontaktom s vašou domácnosťou, teda vchodové, alebo ak chcete, vstupné dvere. Čo všetko zohľadniť pri výbere a aké prečo si výber vchodových dverí zaslúži obozretnosť?
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
Aké by mali byť ideálne vchodové dvere? Zrejme vám napadne, že ich silnou stránkou by malo byť predovšetkým zabezpečenie a silný zámok, ktorý bude symbolom toho, že priestor nachádzajúci sa za dverami je výsostne váš. Vchodové dvere majú však aj ďalšie funkcie a v neposlednom rade by sa vám mali aj páčiť. Najmä v prípade domov ide o veľmi dôležitý prvok, ktorý sa dokonca môže stať aj celkom legendárnym, ako napríklad vchodové dvere od sídla britského premiéra na Downing street číslo 10. Pri výbere si treba ustrážiť viacero parametrov, pričom každému z nich sme sa rozhodli venovať samostatne. Ako teda na to?
Správna veľkosť vchodových dverí
S výberom vchodových dverí je to v mnohých ohľadoch podobné ako pri iných typoch. Rovnako ako keď si vyberáte interiérové dvere, dôležité je uprednostniť dvere so správnou šírkou a výškou s ohľadom na rozmery stavebného otvoru. Ak ešte len samotný stavebný otvor navrhujete, oplatí sa myslieť na priechodnosť dverí. Ak bude veľkorysá, oceníte ju v prípade prenášania rozmernejších predmetov cez dvere. Za štandard je možné považovať šírku 80, 90 a 100 cm – ide o tzv. vchodové dvere typizovaných rozmerov, ktoré nájdete prakticky naprieč všetkými cenovými kategóriami.
Čoraz častejšie sa vyskytujú atypicky navrhnuté stavebné otvory a tak si treba pred výberom všetko dôkladne premerať. Výber potom tiež závisí od toho či uprednostníte jednokrídlové alebo dvojkrídlové dvere, prípadne z akého materiálu budú dvere vyrobené. Napokon, ani s atypickými rozmermi nie je problém, pretože v súčasnosti je možné vyrobiť prakticky čokoľvek, treba si však pripraviť štedrejšie nastavený rozpočet. Dodajme, že ak je reč o rozmeroch, nezabúdajte že šírka vchodových dverí je označenie pre celú zostavu a teda aj zárubňu, resp. rám dverí.
Výber vchodových dverí podľa materiálu
Vchodové dvere sa vyrábajú z rôznych materiálov, medzi najrozšírenejšie v tomto smere patrí drevo, hliník, oceľ a napokon aj plast. Navyše, vchodové dvere nemusia byť vždy iba plné, najmä v prípade moderne navrhnutých domov sa často využívajú vchodové dvere s čiastočným presklením. Toto riešenie prináša zásadnú výhodu spočívajúcu v tom, že pomáha presvetliť priestor zádveria. Poďme ale späť k jednotlivým materiálom.
Drevené dvere sú klasikou, na ktorú mnohí nedajú dopustiť. Tento prírodný materiál je príjemný na dotyk a pri správnej starostlivosti je aj trvácny. O niečo horšie sú na tom drevené vchodové dvere z pohľadu bezpečnosti a skôr ako sa pre ne rozhodnete, rozmyslite si, či budete chcieť ich údržbe venovať čas.
Modernejšou alternatívou sú hliníkové vchodové dvere vhodné najmä k novostavbám. Dokážu byť veľmi pevné a zároveň štýlové, treba však počítať s vyššou cenou. Oceľové, resp. kovové dvere sa obľube tešia najmä pri objektoch, ktoré neslúžia na bývanie. Hoci sú veľmi pevné a odolné voči vlámaniam, svojimi izolačnými vlastnosťami práve nevynikajú. Vynechať nemôžeme ani plastové vchodové dvere, ktoré sú zaujímavé najmä z pohľadu ceny, izolačných vlastností a širokého výberu vyhotovení.
Bezpečnostné prvky vchodových dverí
Po veľkosti a výbere materiálu sa zamerajte na už spomínanú bezpečnosť. V zmysle hesla „môj dom – môj hrad“, určite chcete, aby bolo vaše súkromie adekvátne chránené a práve kvalitné vchodové dvere sú v tomto smere nevyhnutným základom.
Bezpečnostné vchodové dvere si môžete vybrať spomedzi 4 bezpečnostných tried (zvyšné 2 triedy sú určené na špeciálne účely a mimoriadne vysokú ochranu, napr. v prípade bankových trezorov), V rámci bezpečnostných tried sú dvere roztriedené podľa odolnosti voči ručným pokusom o vlámanie, resp. operačnej doby potrebnej na prekonanie dverí. Okrem vyššej miery ochrany je výhodou bezpečnostných dverí aj to, že si môžete dohodnúť nižšiu sadzbu poistného v prípade poistenia domácnosti pred vykradnutím.
Ak je pre vás bezpečnosť absolútnou prioritou, vyberte si protipožiarne bezpečnostné dvere. Počítajte však nielen s vyššou cenou, ale tiež vyššou hmotnosťou a teda potenciálne menej pohodlnou manipuláciou, čo môže byť problematické, najmä ak v domácnosti žije osoba s obmedzenou pohyblivosťou. V každom prípade však nie je problém nechať si vyrobiť protipožiarne dvere podľa svojich predstáv, takže nemusíte robiť žiadne kompromisy čo sa týka vzhľadu či vyhotovenia. Mimochodom, k vchodovým dverám si môžete vybrať z celého radu bezpečnostných prvkov, ako sú elektronicky ovládané zámky či elektronický vrátnik s kamerou.
Syntesis® Areo a jeho výhody
Zapustená zárubňa na každodenné využitieECLISSE Syntesis® Areo je skvelé riešenie navrhnuté na skrytie šatníkových skríň, skríň, botníkov, úložných skríň, práčovných výklenkov a podschodových skríň tak, že sú zapustené v stene. Tento nenápadný systém sa ľahko prispôsobí dostupnému priestoru a vybranej funkcii.
Tepelná a protihluková izolácia
Kvalitné vchodové dvere budú nielen dobre vyzerať, ale zabezpečia vám aj nižšie účty za energie. Dvere s vynikajúcou izoláciou účinne zabraňujú únikom tepla z domácnosti, počítajte však, že za takéto dvere ale zaplatíte viac. V dlhodobom časovom horizonte však túto ich vlastnosť určite oceníte.
Ruka v ruke s tepelnou kráča aj protihluková izolácia, štandardné dvere by mali zvládnuť tlmenie okolo 30 decibelov. Existujú však aj dvere so zvýšenou izoláciou a tie vám skutočne doprajú prakticky úplné ticho. Do vchodových dverí s dodatočnou akustickou izoláciou sa určite oplatí investovať, ak napríklad bývate priamo pri rušnej ceste.
Dizajn vchodových dverí
Treba si uvedomiť, že vchod do domu či bytu je vašou vizitkou a prvým kontaktom pre návštevy. Napokon, aj vchodové dvere o vás dokážu mnohé prezradiť – ako dbáte na bezpečnosť, aký máte vkus, prípadne na čom vám záleží. Nuž a platí to aj v prípade starých a zanedbaných vchodových dverí.
Pri výbere preto určite zohľadnite aj dizajn vchodových dverí a nenechajte sa nalákať na to najlacnejšie a ako tak funkčné riešenie. Snažte sa dvere čo najviac zladiť so stavbou, resp. bezprostredným okolím. Nezabúdajte pritom ani na detaily, príslušenstvo k dverám a dekorácie, práve tie totiž dotvárajú celkový dojem.
Zanechať Odpoveď