Vybrať si funkčné a pekné dvere do interiéru je prirodzenou požiadavkou každého, kto rekonštruuje alebo zariaďuje nový priestor. Môže stať, že napriek starostlivému a zodpovednému výberu dverám niečo chýba. Keďže niektoré nedostatky sa naplno prejavia až v praxi, bude možno nevyhnutné niektoré detaily dotiahnuť. Často ide o dodatočné zvýšenie komfortu a bezpečnosti pri používaní dverí. Prinášame vám tipy na kvalitné príslušenstvo, s ktorým sa vám to podarí.
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
Interiérové dvere patria v domácnostiach medzi tie najpoužívanejšie prvky. Sú vystavené prakticky každodennej manipulácii, ktorá neraz môže byť aj dosť necitlivá. Zároveň netreba zabúdať, že okrem pohodlia pri používaní by interiérové dvere mali byť aj dostatočne bezpečné. To sa týka najmä domácností s malými deťmi alebo seniormi. Neraz sa môže zmeniť aj vaša životná situácia, takže dvere, ktoré vám doteraz bez problémov slúžili, si budú vyžadovať určité úpravy. Zamerali sme sa na to, ako môžete manipuláciu s interiérovými dvermi povýšiť na novú úroveň.
Brzdy s mäkkým dojazdom
Dosiahnuť tlmené zatváranie dverí je možné s tzv. mäkkým dojazdom. Hodí sa k posuvným dverám a zabráni tomu, aby dvere pri zatváraní prudko narazili. S tlmeným zatváraním sa môžete spoľahnúť na akustický komfort a zároveň bezpečnosť. Okrem toho je veľkou výhodou aj to, že dochádza k menšiemu namáhaniu dverí pri zatváraní, čo predlžuje ich životnosť.
Riešení, ako zabezpečiť mäkký dojazd interiérových dverí je viacero. Vizuálne najlepším riešením je lišta dojazdu zabudovaná do steny, kedy ide o skrytú montáž. Ak si vyberiete túto možnosť, presvedčte sa, či je v stavebnom puzdre dostatok miesta. Druhou možnosťou je montáž vonkajšieho tlmeného zatvárania, ktoré sa inštaluje priamo na krídlo dverí.
Synchronizácie dverí
Ak túžite po dokonalo pôsobiacich posuvných dverách, nemala by im chýbať synchronizácia. Rovnako ako v prípade mäkkého dojazdu, aj pri synchronizácii sa môžete spoľahnúť na úplnú elimináciu búchania dverami. Ide o prepojenie a zosynchronizovanie dverových panelov, ktoré sa pohybujú súčasne – v prípade teleskopického puzdra je možné dosiahnuť, že každý z panelov sa bude pohybovať rozdielnou rýchlosťou. Vďaka synchronizácii dosiahnete nielen vyššiu úroveň komfortu a bezpečnosti, ale aj výborný vizuálny efekt.
Samozatvárače interiérových dverí
Samozatvárače určite poznáte z rôznych protipožiarnych či vchodových dverí, kde ide o veľmi časté riešenie, ako zabezpečiť, že dvere nezostanú otvorené. Veľmi šikovne sa dajú samozatvárače využiť aj v prípade interiérových dverí. Najčastejšie sa používajú pri posuvných dverách, pri ktorých je samozatvárací mechanizmus možné inštalovať tak, aby nenarúšal vizuálny dojem.
Výber samozatváracieho mechanizmu na dvere by ste vždy mali konzultovať s odborníkom. Vyberať je totiž vždy potrebné podľa konkrétneho vyhotovenia dverí, hmotnosti ale aj materiálu. Dodajme, že prepracované samozatvárače umožňujú nastaviť rýchlosť zatvárania ako aj silu dovretia, celkový komfort pri využívaní interiérových dverí tak výrazne vylepšujú.
Držadlá a kľučky
Vŕzgajúce či nedostatočne pripevnené kľučky môžu manipuláciu s interiérovými dverami poriadne znepríjemňovať. Hlavný ovládací prvok dverí by mal byť vždy v špičkovom stave a preto by ste mu mali venovať dostatočnú pozornosť. Držadlá a kľučky vždy odporúčame vyberať z dostatočne pevných materiálov odolných voči oderu, keďže práve toto sú miesta, ktorých sa pri manipulácii s dverami dotýkate najčastejšie. Zaujímavou alternatívou k bežným kľučkám sú aj držadlá typu push/pull vhodné pre interiérové dvere ovládané tlakom/ťahom.
Pri výbere dverí a príslušenstva si treba uvedomiť, že sú to práve interiérové dvere, čo dotvára celkový dojem z priestoru a ovplyvňuje komfort bývania. Veď napokon, komu by sa chcelo bývať s vŕzgajúcimi, netesnými alebo búchajúcimi dverami…
Zanechať Odpoveď