Predstavte si domácnosť, kde všetko funguje automaticky podľa vašich zvyklostí, prípadne s cieľom dosiahnuť energetickú efektívnosť a ušetriť vám čas. Ráno vstanete, automaticky sa zapne kanvica, v spálni sa vyhrnú rolety, aby ste si užili ranný svit a otvoria sa dvere. Aj takto môže vyzerať automatizácia domácnosti, v ktorej je všetko zladené ako v dobre hrajúcom orchestri. Dnes už pritom automatizácia rôznych procesov v domácnosti vôbec nie je sci-fi.
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
V dobe, kedy je čoraz viac zariadení okolo nás smart, by bolo škodou nevyužiť ich potenciál naplno. Už roky sa hovorí o tom, ako raz budete mať prepojenú chladničku so smartfónom a tá vám bude automaticky hlásiť, aké potraviny by ste mali ísť kúpiť, prípadne ich aj „sama objedná“ z najbližších potravín. Hoci takéto uľahčenie života môže znieť veľmi lákavo, tak ďaleko zatiaľ nie sme.
Čo je ale veľmi pozitívne, dnešné technológie sú už natoľko vyspelé, že automatizácia mnohých procesov v domácnosti už je bez problémov realizovateľná.
Inteligentná domácnosť ako základ automatizácie
Tak ako je bežnou súčasťou väčšiny domácností pripojenie na internete a wifi, tak sú to stále aj rôzne ďalšie zariadenia so smart funkciami. Úplným základom sú rôzne smart zásuvky, vypínače a ďalšie gadgety, ktoré napríklad aj pomocou svojho smartfónu môžete ľahko ovládať nech už ste kdekoľvek. Podobne je to trebárs aj v prípade klimatizácií – kým odídete z práce a vydáte sa na cestu domov, môžete si na diaľku nastaviť, že sa má klimatizácia zapnúť a vychladiť miestnosť na vami požadovanú teplotu. Na diaľku pritom dnes môže fungovať už aj otváranie dverí, odhŕňanie záclon či zapínanie jednotlivých spotrebičov.
Podobných prípadov, kedy sa váš smartfón stáva akýmsi univerzálnym diaľkovým ovládačom na rôzne domáce spotrebiče je naozaj veľa. V prípade automatizácie domácnosti ale môžeme hovoriť ešte o väčšej synchronizácii. Centrom domácej automatizácie je totiž riadiaca jednotka, ktorá umožňuje, že jednotlivé smart zariadenia sú vzájomne zosynchronizované a svoje fungovanie prispôsobujú nielen vašim aktuálnym želaniam a prednastaveným scenárom, ale aj okolitým podmienkam.
Domáca automatizácia a interiérové dvere
Vedeli ste, že zautomatizovaná domácnosť môže fungovať aj v spolupráci s interiérovými dverami? Predstavte si situáciu, že je horúce leto a vy potrebujete efektívne vychladiť čo najviac miestností vo vašom byte. Systém samozrejme vie, aká je teplota v jednotlivých miestnostiach a taktiež vie, že ak zatiahne tieniace žalúzie a záclony, bude chladenie interiéru ešte efektívnejšie. Počas chladenia tak nebude dochádzať k zbytočnému prieniku slnečného svetla a tým aj tepla cez okná.
Riadiaca jednotka následne vyšle signál klimatizácii, ktorá začne ochladzovať vzduch miestnosti až dovtedy, kým nedosiahne požadovanú teplotu. V tomto prípade je tiež možné nastaviť, že v prípade, ak sa v miestnosti žiadna osoba nenachádza, bude fúkanie chladného vzduchu ešte intenzívnejšie. Zároveň, aby nedošlo k ochladeniu iba jednej miestnosti a chlad z klimatizačnej jednotky znížil teplotu aj v iných miestnostiach, dvere na jednotlivých miestnostiach systém automaticky otvorí, aby bolo zabezpečené prúdenie chladného vzduchu.
Vyššie uvedený príklad je iba jedným z mnohých, ktorý ilustruje to, ako môžu spolu jednotlivé zariadenia a prvky v domácnosti vzájomne komunikovať a vytvoriť vám komfortné miesto pre život vždy s ideálnymi podmienkami bez toho, aby ste sa museli stále niečo prestavovať. V rámci automatizácie sa najčastejšie „spája“ vykurovanie/chladenie, rekuperácia, systém tienenia (pomocou roliet alebo garníž s pohonom), osvetlenie a tiež interiérové dvere.
Pohony dverí pripravené na automatizáciu
Ak patríte medzi fanúšikov moderných technológií a určitú formu automatizácie by ste si vo svojej domácnosti radi dopriali, je veľmi vhodné, ak tomu prispôsobíte aj výber techniky a ďalších prvkov domácnosti, ako sú napríklad aj interiérové dvere, či riešenie ich otvárania.
V tomto smere sú veľmi obľúbenou voľbou posuvné dvere, pri ktorých je možné zabezpečiť motorizáciu pomocou pohonu E-Motion. Založený je na technológii magnetov, takže samotné otváranie a zatváranie posuvných dverí nielen veľmi tiché a komfortné, ale aj bezpečné. Motorizovaný pohon dverí môžete následne ovládať buď diaľkovým ovládačom, prípadne eventuálne je takto poháňané dvere možné zahrnúť aj do systému domácej automatizácie. Na záver ešte drobná rada. Ak ste sa už rozhodli pre systém domácej automatizácie, skôr ako si vyberiete konkrétneho dodávateľa automatizácie, overte si, že daný systém je kompatibilný aj s pohonom interiérových dverí a ďalšími zariadeniami, ktoré sa majú stať jeho súčasťou.
Zanechať Odpoveď