Farebné zladenie interiéru nás dokáže ovplyvniť viac, ako si myslíte. Sú to väčšinou práve farby, vďaka ktorým určitý priestor vnímame ako priestranný a veselý alebo naopak stiesnený a depresívny. Farby v interiéri sa preto oplatí vhodne nakombinovať a popri tom netreba zabúdať, že súčasťou celku sú aj interiérové dvere. Poradíme, podľa akých zásad ich zladíte so zvyškom interiéru.
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
Najprv trochu teórie o farbách
Počuli ste už o psychológii farieb a o tom, ako farby ovplyvňujú naše vnímanie? V tejto súvislosti existuje množstvo štúdií a zistenia o vplyve farieb na ľudí sa dnes využívajú v rôznych oblastiach, interiérový dizajn nevynímajúc. Farebné podanie určitého priestoru dokáže ovplyvniť nielen to, ako ho vnímame, ale bezprostredne aj našu náladu a prípadne podnietiť kreativitu či upokojiť po stresujúcom dni.
Ako je to s konkrétnymi farbami? Zelená spolu s modrou sú považované za upokojujúce farby, ktoré pomáhajú pri relaxovaní. Svetlohnedé a zemité odtiene sa zas výborne dajú kombinovať s prírodnými materiálmi a sú veľmi dobrou voľbou aj do interiérov s vintage doplnkami. Zaujímavo sa dá narábať aj so sivými odtieňmi, ktoré sa perfektne hodia do neutrálne ladených moderných interiérov.
Skombinovať dva odtiene sivej s tradičnou bielou je zaujímavou voľbou napríklad pre obývačku alebo pracovňu. Ak vyznávate skôr živšie farby, ideálnou voľbou pre vás bude najmä žltá, ktorá sa hodí nielen do detskej izby, ale aj do kuchyne a vo vhodnom odtieni aj do spálne. Žltá evokuje radosť a sviežosť, preto sa spomedzi interiérových farieb teší veľkej obľube.
Ako si vybrať farby do interiéru?
Platí, že ak vyberáte farby do interiéru, mali by ste vyberať uvážlivo tak, aby ste svoj výber neskôr neľutovali. Dominancia jednej farby môže priniesť fádnosť, kombinácia viacerých nevhodne zvolených farieb zas môže pôsobiť chaoticky. Výber konkrétnych farieb je neraz orieškom aj pre profesionálnych dizajnérov, existuje však niekoľko zásad, ktoré by vám ho mali uľahčiť.
Kým do menších interiérov sa vo všeobecnosti odporúča výber svetlejších farieb, ktoré ho opticky zväčšia, veľké a priestranné miestnosti znesú aj tmavšie farebné tóny. Pri výbere farieb sa môžete nechať inšpirovať aj spomínanou psychológiou farieb a účinkami jednotlivých farieb na naše vnímanie. Vo všeobecnosti sa neodporúča príliš kombinovať studené a teplé farby a tiež by ste v rámci jednej miestnosti nemali kombinovať viac ako 3 rôzne farby. Pri výbere farieb sa nechajte viesť nielen podľa svojho vkusu, ale aj podľa účelu konkrétnej miestnosti.
Kombinujeme interiérové dvere s ostatnými prvkami
Ak už máte predstavu o farbách, ktoré by mali zdobiť miestnosti vašej domácnosti, je načase začať s ladením jednotlivých prvkov. Na celkový dojem z miestnosti najviac vplýva podlaha, farba stien a napokon aj farba interiérových dverí. Farebnosť týchto troch prvkov je potrebné dôkladne zvážiť tak, aby vyhovovali nielen vášmu vkusu ale zároveň boli aj vzájomne vhodne skombinované. Zamerali sme sa na hlavné zásady profesionálnych dizajnérov súvisiace s výberom farby dverí, aj keď v tomto prípade je dôležité spomenúť, že jeden univerzálny a správny recept skrátka neexistuje.
Výber rôznych vyhotovení interiérových dverí a farieb je tak široký, že pri výbere môže ísť skutočne o stovky rôznych kombinácií. Vybrať si dnes prakticky ľubovoľný farebný odtieň na dvere alebo stenu už dnes nie je problémom a preto by ste mali mať spomedzi všetkého najviac ujasnené, aký efekt chcete v danej miestnosti docieliť.
Farbu interiérových dverí je vhodné vybrať tak, aby podlaha s dverami opticky nesplývala. Dizajnéri sa stále častejšie prikláňajú k tzv. vertikálnemu ladeniu, kedy sú dvere zladené so schodiskom. Pomôckou môžu byť aj rámy okien – ak sú drevené, tak interiérové dvere z rovnakého materiálu k nim budú perfektne pasovať.
Stávkou na istotu sú biele dvere, veľmi obľúbené sú ale aj hnedé odtiene
Podlahu a dvere už zladené máme, ako ich však ďalej zladiť s farbou stien? Pri porovnaní farby steny a dvier sa nebojte kontrastov. K stenám svetlých farieb budú veľmi dobre sedieť napríklad dvere z tmavého dreva. Myslite ale na to, že tmavé dvere môžu najmä v prípade menších miestností pôsobiť „ťažko“ a opticky ich ešte zmenšia. Vtedy je vhodným riešením presklenie dverí.
Stálicou z pohľadu farieb sú biele dvere, ktoré pôsobia neutrálne a hodia sa prakticky do akéhokoľvek priestoru. Ich drobnou nevýhodou ale môže byť náchylnosť na ušpinenie. Nemusia sa tak hodiť napríklad do kuchyne alebo detskej izby. Aby biele interiérové dvere pôsobili naozaj dobre, budú si vyžadovať pravidelné čistenie.
Opomenúť nesmieme ani interiérové dvere v rôznych odtieňoch hnedej. Či už hovoríme o dverách z masívneho dreva, alebo imitácie, veľmi dobre sa budú hodiť k bielym alebo tmavším stenám, najmä ak si vyberiete ten správny typ dreva, resp. farebný odtieň. Ku dreveným dverám sa hodia aj výrazné kovové doplnky.
Kombinácie farieb v interiéri dokážu doslova zázraky, pri výbere to však chce poriadnu trpezlivosť a snáď ešte lepšiu predstavivosť. Spoznajte všetky farebné možnosti interiérových dverí, dekorov a ďalších doplnkov, ktoré nasadia korunu každému obytnému priestoru.
Vyplnte náš formulár a dajte si bezplatne spracovať presnú cenovú kalkuláciu. Získajte cenu stavebných puzdier pre posuvné dvere alebo skrytých zárubni na vašu stavbu.
Zanechať Odpoveď