Interiérové ale aj exteriérové dvere sú dnes už úplne bežnou súčasťou našich životov. Viete však, akým vývojom si prešli až po súčasnosť? Možno vás prekvapí, aký význam pripisovali dverám starovekí Egypťania a tiež, že posuvné dvere zďaleka nie sú výdobytkom modernej doby. Vydajte sa s nami za fascinujúcou históriou dverí.
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
Pre Egypťanov boli dvere vstupom do nadpozemského sveta
Presne určiť, kto a kedy vymyslel prvé dvere prakticky ani nie je možné, podľa historických prameňov sa prvé dvere začali využívať už v starovekom Egypte. Zďaleka však nešlo o také dvere, aké poznáme dnes. Označujú sa často ako falošné dvere, keďže ich význam bol skôr symbolický.
Hlavnou motiváciou Egypťanov pri stavbe týchto dverí teda nebolo zabezpečenie ochrany vnútorného priestoru pred vonkajším svetom, ale vnímali ich ako prah medzi svetom živých a mŕtvych. Často teda falošné dvere zdobili práve hrobky. Z dnešného pohľadu sa tieto dvere podobajú na rôzne zdobené výklenky, cez ktoré mohol vstúpiť duch zosnulého.
Prvé kamenné dvere aj dôležité vylepšenia
O niečo neskôr, no v inom kúte sveta, konkrétne v Indii sa už okolo rokov 2 000 pred naším letopočtom môžeme stretnúť s veľkými kamennými dverami, ktoré na svoje otváranie využívali špeciálne čapy. Dvere neskôr naplno do svojej architektúry zapracovali aj v starovekom Ríme. Najpoužívanejším materiálom na výrobu dverí bol bronz, pričom už v tomto období existovali nielen jednoduché dvere, ale aj zdvojené a skladacie dvere.
Dvere a brány zohrávali dôležitú úlohu aj v časoch vojen a svoje miesto mali aj v rímskej mytológii. O ich symbolickom význame svedčí aj to, že Janus bol bohom nielen všetkého začínajúceho ale zároveň aj ochrancom brán, dverí a prechodov. Mimochodom, podľa nálezísk z Pompejí, Rimania využívali už aj posuvné dvere.
Dvere boli dobre známym vynálezom aj v antickom Grécku, pričom už v 1. storočí vynašiel grécky učenec Herón z Alexandrie pokrokové automatické dvere.
Svoju dôležitú úlohu zohrali dvere aj v roku 587 nášho letopočtu v biblickom príbehu, kedy kráľ Šalamún pre svoj chrám použil dvojkrídlové dvere z olivového dreva obloženého zlatom. V tomto období sa pritom na výrobu dverí používalo nielen drevo olivovníkov, ale aj dubové, cédrové a brestové drevo.
Vynaliezavosť ohľadom dverí sa prejavovala aj v ďalekej Číne, kde už v 5. storočí nášho letopočtu boli zaznamenané prvé dvere ovládateľné nožným senzorom. O ďalších 600 rokov sa začínajú objavovať prvé brány s čiastočne automatickým ovládaním, viac ako o funkčné kusy však išlo skôr o experimenty.
Európa počas stredoveku objavila kúzlo zdobených medených a bronzových dverí
Počas stredoveku sa v Európe využívajú predovšetkým dvere vyhotovené z medi a bronzu. Spĺňajú úlohu nielen oddeľovania priestoru, ale stali sa tiež symbolickým prvkom mnohých stavieb. Okolo 15. storočia sú už výrazne zdobené dvere neodmysliteľnou súčasťou každej významnejšej stavby. O niekoľko desiatok rokov neskôr sa na vstupných dverách naplno prejavuje renesancia, pričom viacero z týchto dverí môžeme obdivovať dodnes na katedrálach a kostoloch v Taliansku a Francúzsku.
Končiaci sa stredovek bol impulzom pre rôzne vynálezy a to aj v oblasti techniky a materiálov. Až do 19. storočia bolo využívaných prekvapivo veľa rôznych mechanizmov. Bežne sa používali nielen kyvné, ale aj posuvné dvere, pričom výnimkou neboli ani závesné dvere. Dôležitým míľnikom v histórii dverí bol rok 1881, kedy boli v Nemecku patentované prvé otočné dvere. Tento typ dverí sa dodnes využíva pri vstupoch do verejne prístupných budov, napríklad v rôznych nákupných centrách, bankách alebo na úradoch.
Moderné dvere v znamení nových materiálov
Začiatkom 20. storočia už svet dverí stále vo väčšej miere ovplyvňujú objavy nových materiálov. Výroba polymérov a sklenených vlákien umožňujú vyrábať exteriérové aj interiérové dvere z rôznych materiálových kombinácií. Experimentuje sa s rôznymi plastovými prímesami a svoje miesto si na trhu nachádzajú aj interiérové dvere zo špeciálneho skla.
Za ostatných 100 rokov prešli dvere obrovským vývojom a to najmä s ohľadom na možnosti ich prispôsobenia a využitia. Stále sofistikovanejšie dverové mechanizmy dnes umožňujú využívanie plnohodnotných dverí aj v atypických priestoroch, prípadne pre zákazníkov s individuálnymi potrebami.
Zanechať Odpoveď