Niet pochýb o tom, že práve interiérové dvere patria medzi najdôležitejšie súčasti vnútorného priestoru. Bezprostredne totiž ovplyvňujú nielen to, ako určitý priestor vnímate, ale aj ako sa v rámci neho cítite. Netreba zároveň zabúdať, že mnohé interiérové dvere sa využívajú prakticky dennodenne. Pri výbere dverí do interiéru sa môžete dopustiť viacerých chýb, hoci nie všetky priamo ovplyvnia ich funkčnosť a životnosť, prakticky každá chyba vás bude mrzieť. Toto je 5 najväčších chýb, ktoré môžete urobiť pri výbere interiérových dverí, poradíme vám však, ako sa im vyvarovať.
Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky
Nesprávne vymeranie stavebného otvoru pre zárubňu a dvere
Bezpochyby jednou z najväčších chýb, ktorú pri výbere interiérových dverí môžete urobiť je nesprávne vymeranie stavebného otvoru. Vybrať si pochopiteľne môžete zo štandardizovaných rozmerov – najčastejšie podľa šírky 60, 70, 80 a 90 mm, no nesprávny odhad vám môže spôsobiť poriadne starosti. Pred samotným výberom interiérových dverí sa preto určite nespoliehajte na odhad, ale vezmite do ruky meter a stavebné otvory dôkladne premerajte. Všetky namerané údaje si zaznačte a porovnajte ich s rozmermi, ktoré uvádza výrobca. Hoci na papieri sa rozdiel 1 či 2 cm môže zdať zanedbateľný, po osadení dverí ho určite neprehliadnete.
V prípade, ak máte stavebný otvor pre dvere atypické rozmery, budete odkázaní na výrobu interiérových dverí na mieru. Platí však, že hoci ide o drahšie riešenie, nie je problém vyhotoviť dvere akýchkoľvek rozmerov.
Výber dverí s orientáciou do opačnej strany
Budete potrebovať pravé alebo ľavé interiérové dvere? Možno by ste sa čudovali, no takáto jednoduchá otázka dokáže pri výbere dostatočne popliesť aj tých skúsenejších. Výber dverí s nesprávnou orientáciou patrí medzi najčastejšie chyby pri výbere.
Skúška správnosti je ale v tomto prípade celkom jednoduchá. Ak sa postavíte čelom k dverám tak, ako keby ste ich otvárali smerom k sebe a pánty sú na pravej strane, potrebujete si vybrať pravé dvere. Naopak, ak pánty vidíte na ľavej strane, potrebovať budete ľavé dvere. V prípade, že si predsa len vyberiete nesprávne, nemal by byť problém takéto dvere vymeniť, načo si však zbytočne komplikovať život.
Kolidovanie dverí s okolitými predmetmi
Dôkladne zmerať stavebný otvor a vybrať si dvere s otváraním do správnej strany vždy celkom nestačí. Najmä pri zariaďovaní úplne nových priestorov sa často nemyslí na to, či nové interiérové dvere nebudú kolidovať s nábytkom a inými predmetmi umiestnenými v ich tesnej blízkosti. V tomto prípade už treba aj zapojiť časť predstavivosti a odhadnúť, či dvere nebudú narážať do poličiek pripevnených o stenu, prípadne o gauč a tiež, či otvorené dvere nebudú zakrývať vypínač alebo zásuvku.
Vybrať dvere tak, aby naozaj neprichádzali s ničím do kontaktu môže byť problém najmä v prípade menších priestorov a chodieb. Oplatí sa preto popremýšľať nad dverami posuvnými do steny, s ktorými ušetríte miesto a zároveň zabezpečíte, že dvere nebudú do ničoho narážať.
Výber nevhodného materiálu interiérových dverí
Interiérové dvere je potrebné vyberať aj podľa toho, kde budú umiestnené a akým spôsobom budú využívané. Je rozdiel vyberať dvere do kúpeľne alebo detskej izby či spálne. Správnemu výberu do jednotlivých miestností sme sa venovali v samostatných článkoch. Zhrňme preto, že vždy je pri výbere potrebné zohľadniť špecifiká jednotlivých miestností. Do kúpeľne preto nevyberajte dvere z materiálov, ktoré by mohla poškodiť príliš vysoká vlhkosť alebo rýchle striedanie teploty vzduchu. V prípade dverí do spálne zas určite oceníte, ak budú dodatočne odhlučnené, čím vám poskytnú vyšší akustický komfort. Nuž a v prípade dverí do detskej izby je zas vhodné zvoliť aspoň čiastočné presklenie a vybrať dvere s ľahko čistiteľným povrchom.
Dvere, ktoré farebne neladia
Popri chybách spomenutých vyššie by sa mohlo zdať, že výber rozdielneho farebného odtieňa dverí nemusí byť až taký zásadný. Aj v tomto smere však často dochádza k chybám, kedy je problém dvere zladiť s okolím, prípadne s inými dverami montovanými skôr.
V interiéroch sa oplatí uplatňovať zásadu kombinácie troch farieb, ktorej sme sa bližšie venovali v tomto článku. Pomerne častým riešením je tiež kombinácia tmavších dverí so svetlou podlahou. Univerzálne riešenie v tomto prípade neexistuje, v závislosti od ostatných farieb v interiéri totiž môžu dvere dobre pôsobiť aj ako kontrastný prvok.
Problém môže nastať, ak budú dvere farebne odlišné od ostatných dverí. Ak sa chcete tejto situácii vyhnúť zvoliť si môžete celosklenené dvere, ktoré budú voči ostatným pôsobiť neutrálne, alebo dvere posuvné do steny, ktoré budú v otvorenom stave pôsobiť celkom nenápadne.
Na záver sa oplatí pripomenúť, že hoci výber interiérových dverí nie je žiadna veda, neznamená to, že by ste mali pri výbere podliehať emóciám a nechať sa viesť výlučne pocitmi. Oplatí sa premýšľať nad každým jedným detailom s vedomím, že práve vy sa budete na interiérové dvere pozerať a dennodenne ich používať.
Zanechať Odpoveď